A. 1200 units
B. 990 units
C. 1300 units
D. 1000 units
Submitted by: Lubaba Zarshal
To find the total spoilage, we need to calculate the total units that were lost or spoiled during the production process.
Formula:
Total Spoilage = (Beginning WIP + Units Started) – (Ending WIP + Completed Good Units)
Given:
Beginning Work-in-Process (WIP) = 2,600 units
Units Started = 9,000 units
Ending WIP = 2,300 units
Completed Good Units = 8,000 units
Calculation:
Total Units Input = Beginning WIP + Units Started
= 2,600 + 9,000
= 11,600
Total Units Output = Ending WIP + Completed Good Units
= 2,300 + 8,000
= 10,300
Total Spoilage = Total Units Input – Total Units Output
= 11,600 – 10,300
= 1,300 units
Therefore, the total spoilage is 1,300 units.
The correct answer to the question: "If the beginning work in process inventory units are 2600, units started are 9000, ending work in process units are 2300 and the completed good units are 8000 then total spoilage will be ____________?" is "1300 units".
4 Comments
To calculate the total spoilage, you can use the following formula:
Total Units
=
Beginning Work in Process
+
Units Started
Total Units=Beginning Work in Process+Units Started
Total Spoilage
=
Total Units
−
Completed Units
−
Ending Work in Process
Total Spoilage=Total Units−Completed Units−Ending Work in Process
Given:
Beginning Work in Process (WIP) = 2600 units
Units Started = 9000 units
Ending Work in Process (WIP) = 2300 units
Completed Units = 8000 units
Now, let’s calculate it step by step:
Calculate Total Units:
Total Units
=
2600
+
9000
=
11600
units
Total Units=2600+9000=11600 units
Calculate Total Spoilage:
Total Spoilage
=
11600
−
8000
−
2300
Total Spoilage=11600−8000−2300
Total Spoilage
=
11600
−
10300
=
1300
units
Total Spoilage=11600−10300=1300 units
Thus, the total spoilage is 1300 units.
To find the total spoilage, we need to calculate the total units that were lost or spoiled during the production process.
Formula:
Total Spoilage = (Beginning WIP + Units Started) – (Ending WIP + Completed Good Units)
Given:
Beginning Work-in-Process (WIP) = 2,600 units
Units Started = 9,000 units
Ending WIP = 2,300 units
Completed Good Units = 8,000 units
Calculation:
Total Units Input = Beginning WIP + Units Started
= 2,600 + 9,000
= 11,600
Total Units Output = Ending WIP + Completed Good Units
= 2,300 + 8,000
= 10,300
Total Spoilage = Total Units Input – Total Units Output
= 11,600 – 10,300
= 1,300 units
Therefore, the total spoilage is 1,300 units.
the correct answer is 1300 units
Total Spoilage=(Beginning WIP Inventory Units+Units Started (Ending WIP Inventory Units+Completed Good Units)
Total Spoilage
=(2600+9000)−(2300+8000)
Total Spoilage=(2600+9000)−(2300+8000)
Total Spoilage
=11,600−10,300=1,300
Total Spoilage=11,600−10,300=1,300